Executive Committee

"The executive committee shall consist of the officers of the organization, the chairmen of standing committees and the principal of the school or a representative appointed by him/her. The chairmen of the standing committees shall be selected by the officers of the organization." Bylaws, Art. VIII, Sect. 1.


 

BOARD OF OFFICERS

President: Kim Finazzo (2019-2021)

Vice President: Alice Frazier (2019-2020)

Treasurer: Emily Van Oudenaren (2018-2020)

Recording Secretary: Renee Hood (2019-2021)

Corresponding Secretary: Becca Robison (2019-2021)


PRINCIPAL OF THE SCHOOL 

Principal: John Noon


CHAIRPERSONS OF STANDING COMMITTEES

Arts and Enrichment Chair: Tracy Seybert

Audit Chair: Melissa Calhan

Communication Chair: Appointment Pending

Family Engagement Chair: Oxana Olyashevsky

Family Events Chair: Jen Bice

Fundraising Chair: Marie Marquardt

Nominating Chair: Katie Ritter

School Spirit Chair: Andrea Snodgrass

School Support Chair: Anthony Russ

Additional Committee Chairs (2019-2020)

After School Enrichment: Liz Gaither, Monica Rehfuss

Beautification: Anthony Russ

Book Fair: Jen Bice

Cultural Arts: Tracy Seybert, Cat Garrett

Career Day: Melissa Cochrane, Tara Luecking

Chess Club: Megan Lowe

Communications/Publicity: Kim Finazzo, Alice Frazier

Father/Daughter Dance: Kelly Gargagliano, Courtney Dupcak, Meaghan Rosso

Girls on the Run: Laura Ascione, Michelle Burns

Hero Boys: Marina Anglim, Brian Anglim

Holiday Shop: Amanda Plumley

Hospitality: Andrea Snodgrass

Kindness: Melissa Cochrane, Tara Luecking

Membership and Recruitment: Oxana Olyashevsky

Mother Son Game Night: Lindsey Nolle

Promotions: MeLinda Rawlings

Race for Education/5K: Marie Marquardt, Brooke Long, Alice Frazier 

Restaurant Night: Cindy Sumner

School Directory: John Noon

School Supplies: Angela Nardini 

Space Camp: Megan Lowe

Spirit Wear: TBD 

Talent Show: Amanda Rambo 

Volunteer Coordinator: Candice Cukor

Yearbook: Jennifer Salemi

Yearbook: Fifth Grade Page: Oxana Olyashevsky